در ادامه تلاشهایش برای میزبانی جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ قصد دارد طرح شرکت معماری بریتانیایی فوستر را برای ساخت ورزشگاهی کاملا خورشیدی اجرا کند.

 

ورزشگاه “لوسیل آیکانیک” که در دوحه پایتخت قطر ساخته شده و گنجایش میزبانی ۸۶ هزار و ۲۵۰ تماشاچی را خواهد داشت توسط پارکینگها و غرفه های خدماتی محصور خواهد شد که سقف تمامی آنها را صفحات خورشیدی تشکیل می دهند.

 

 

این صفحه های خورشیدی به اندازه ای انرژی تولید خواهند کرد که انرژی مورد نیاز ورزشگاه در هنگام برگزاری مسابقات را تامین کرده و در عین حال به ساختمانهای همسایه ورزشگاه نیز انرژی خواهد رساند.

 

 

این ورزشگاه که طرح آن در کنفرانس “رهبران فوتبال” این هفته لندن رونمایی شده از تکنولوژی های دوستدار محیط زیست برخوردار است که می توانند هوای ورزشگاه را در حرارت غیر قابل تحمل دوحه، خنک نگه دارند. سقف توگود این ورزشگاه به سیستم عملیاتی بادگیر مانندی مجهز بوده و بخش مرکزی سقف زین مانند ورزشگاه از قابلیت باز و بسته شدن کامل برخوردار است.

 

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

 

تماشاچیان از طریق ۶ پل که بر روی استخرهای آبی که ورزشگاه را احاطه کرده و شمایلی شناور مانند به آن داده اند، وارد ورزشگاه می شوند. دسترسی به این ورزشگاه که در شمال دوحه ساخته خواهد شد، از طریق جاده های اصلی و خطوط جدید مترو امکان پذیر خواهد بود.

 

 

بر اساس گزارش گیزمگ، قطر برای دستیابی به حق میزبانی جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ با کشورهایی مانند استرالیا، بلژیک، انگلستان، هلند، پرتغال، روسیه، کره جنوبی، اسپانیا و آمریکا در حال دست و پنجه نرم کردن است که نتیجه نهایی این رقابت برای میزبانی جامهای جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ در دوم دسامبر سال جاری اعلام خواهد شد.

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022 This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 549x366px and weights 69KB.

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

 

سایر ویژگیهای ورزشگاههای قطر

 

 

قطر پنج طرح مختلف را برای ساخت ورزشگاههایی با ویژگیهای متفاوت ارائه کرده است. یکی از این طرحها ورزشگاهی است که از پوسته خارجی خاصی برای نمایش دادن تصاویر مسابقه فوتبال ساخته شده است. ورزشگاهی دیگر از روبانهای رنگارنگی پوشیده شده است که نمادی از تیمهای شرکت کننده در این رقابتها خواهد بود و ورزشگاه دیگر آن به استخر، چشمه های آب معدنی و فروشگاه مجهز خواهد بود.

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022 This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 521x347px and weights 84KB.

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

 

در طرحی دیگر ورودی ورزشگاه با پل دوستی میان قطر و بحرین در ارتباط است. پلی که قطر را به جزیره همسایه اش وصل می کند و یکی از شگفتی های معماری جهان به شمار می رود.

 

 

انرژی اکثر این ورزشگاهها از خورشید تامین خواهد شد و هر یک از آنها از سیستم کنترل اقلیمی برخوردار خواهد بود که با وجود کویری بودن شرایط آب و هوایی، دمای ورزشگاه را زیر ۲۷ درجه سلسیوس نگاه خواهد داشت.

 

 

پس از برگزاری رقابتهای جام جهانی ۲۰۲۲ برخی از قطعات این ورزشگاهها جدا شده و به منظور بهبود سطح ورزش فوتبال به دیگر کشورها انتقال خواهند یافت.

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022 This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 545x363px and weights 68KB.

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

 

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022 This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 531x354px and weights 85KB.

تصاویر ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022